FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowTecno Camon 40 Premier 5G
In Stock
₨119,999.00
In Stock
Buy Tecno Camon 40 Premier 5G at the lowest price in Pakistan of Rs. 119,999/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 23 May 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 161 x 75 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 193 g |
| Operating System | Android 15 |
Display
| Screen Size | 6.67 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1260 x 2800 |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Memory
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | MediaTek Dimensity 8350 |
|---|---|
| GPU | N/A |
Battery
| Type | 5100mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 50 MP AF |
|---|---|
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 50 MP 1/1.56 |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Tecno |
|---|---|
| General Features: Release Date | 23 May 2025 |
| General Features: SIM Support | Dual Sim |
| General Features: Phone Dimensions | 161 x 75 x 7.7 mm |
| General Features: Phone Weight | 193 g |
| General Features: Operating System | Android 15 |
| Display: Screen Size | 6.67 Inches |
| Display: Screen Resolution | 1260 x 2800 |
| Display: Screen Type | AMOLED |
| Display: Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Memory: Internal Memory | 256 GB |
| Memory: RAM | 12 GB |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | MediaTek Dimensity 8350 |
| Performance: GPU | N/A |
| Battery: Type | 5100mAh |
| Camera: Front Camera | 50 MP AF |
| Camera: Front Flash Light | Yes |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 50 MP 1/1.56 |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | Yes |
| Connectivity: Radio | Yes |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨3,599.00
₨2,899.00
₨3,299.00
₨2,749.00
₨61,199.00
₨13,799.00
Recently viewed
₨122,099.00
₨135,999.00






























Reviews
There are no reviews yet.