FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowSparx Neo 8 Pro
In Stock
₨22,499.00
In Stock
Buy Sparx Neo 8 Pro at the lowest price in Pakistan of Rs. 22,499/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 03 Jan 2024 |
|---|---|
| SIM Support | Dual SIM |
| Phone Dimensions | 167.64×77.37×7.95mm |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android S 12 |
Display
| Screen Size | 6.745 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | N/A |
| Screen Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Octa Core, UNISOC T606 |
|---|---|
| GPU | N/A |
Battery
| Type | 5000mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 8MP |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 13M + 2 AF |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
Additional information
| Brand | Sparx |
|---|---|
| General Features: Release Date | 03 Jan 2024 |
| General Features: SIM Support | Dual SIM |
| General Features: Phone Dimensions | 167.64×77.37×7.95mm |
| General Features: Phone Weight | N/A |
| General Features: Operating System | Android S 12 |
| Display: Screen Size | 6.745 Inches |
| Display: Screen Resolution | N/A |
| Display: Screen Type | N/A |
| Display: Screen Protection | N/A |
| Memory: Internal Memory | 128 GB |
| Memory: RAM | 4 GB |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Octa Core, UNISOC T606 |
| Performance: GPU | N/A |
| Battery: Type | 5000mAh |
| Camera: Front Camera | 8MP |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 13M + 2 AF |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | N/A |
| Connectivity: Radio | N/A |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | No |
₨123,999.00
₨2,899.00
₨6,649.00
₨25,999.00
₨212,999.00
₨21,599.00
Recently viewed
₨13,799.00




















Reviews
There are no reviews yet.