FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowSparx Edge 20 Pro
In Stock
₨39,999.00
In Stock
Buy Sparx Edge 20 Pro at the lowest price in Pakistan of Rs. 39,999/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 03 Feb 2024 |
|---|---|
| SIM Support | Dual SIM Nano Hybrid |
| Phone Dimensions | 162.23 x 73.6 x 8.55 mm |
| Phone Weight | 193 g |
| Operating System | N/A |
Display
| Screen Size | 6.67 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | N/A |
| Screen Type | AMOLED FHD+ 3D Curve + Punch Hole Display |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8GB RAM + Upto 8GB Expandable |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Octa Core, Mediatek Helio G99 |
|---|---|
| GPU | N/A |
Battery
| Type | 5000 mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 16 MP |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
Additional information
| Brand | Sparx |
|---|---|
| General Features: Release Date | 03 Feb 2024 |
| General Features: SIM Support | Dual SIM Nano Hybrid |
| General Features: Phone Dimensions | 162.23 x 73.6 x 8.55 mm |
| General Features: Phone Weight | 193 g |
| General Features: Operating System | N/A |
| Display: Screen Size | 6.67 Inches |
| Display: Screen Resolution | N/A |
| Display: Screen Type | AMOLED FHD+ 3D Curve + Punch Hole Display |
| Display: Screen Protection | N/A |
| Memory: Internal Memory | 256 GB |
| Memory: RAM | 8GB RAM + Upto 8GB Expandable |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Octa Core, Mediatek Helio G99 |
| Performance: GPU | N/A |
| Battery: Type | 5000 mAh |
| Camera: Front Camera | 16 MP |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | No |
| Connectivity: Radio | No |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | N/A |
₨2,399.00
₨32,199.00
₨12,699.00
₨29,899.00
₨9,599.00
₨22,499.00
Recently viewed
₨39,999.00
₨39,999.00
₨122,099.00




























Reviews
There are no reviews yet.