FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowPoco X6 Pro 5G
In Stock
₨122,099.00
In Stock
Buy Poco X6 Pro 5G at the lowest price in Pakistan of Rs. 122,099/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 18 Jan 2024 |
|---|---|
| SIM Support | Dual SIM, dual standby |
| Phone Dimensions | 160.5 x 74.3 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 14 OS |
Display
| Screen Size | 6.67 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1220 x 2712 Pixels |
| Screen Type | AMOLED DotDisplay |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 512GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Card Slot | No |
Performance
| Processor | Mediatek Dimensity 8300 Ultra |
|---|---|
| GPU | Mali G615 |
Battery
| Type | 5000mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 16MP |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p 1920 × 1080 at 30fps/60fps720p 1280 × 720 at 30fps |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP triple camera |
| Back Video Recording | 4K 3840 × 2160 at 24fps/30fps1080p 1920 × 1080 at 30fps/60fps720p 1280 × 720 at 30fps |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| General Features: Release Date | 18 Jan 2024 |
| General Features: SIM Support | Dual SIM, dual standby |
| General Features: Phone Dimensions | 160.5 x 74.3 x 8.3 mm |
| General Features: Phone Weight | 186 g |
| General Features: Operating System | Android 14 OS |
| Display: Screen Size | 6.67 Inches |
| Display: Screen Resolution | 1220 x 2712 Pixels |
| Display: Screen Type | AMOLED DotDisplay |
| Display: Screen Protection | N/A |
| Memory: Internal Memory | 512GB |
| Memory: RAM | 12 GB |
| Memory: Card Slot | No |
| Performance: Processor | Mediatek Dimensity 8300 Ultra |
| Performance: GPU | Mali G615 |
| Battery: Type | 5000mAh |
| Camera: Front Camera | 16MP |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | 1080p 1920 × 1080 at 30fps/60fps720p 1280 × 720 at 30fps |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 64MP+8MP+2MP triple camera |
| Camera: Back Video Recording | 4K 3840 × 2160 at 24fps/30fps1080p 1920 × 1080 at 30fps/60fps720p 1280 × 720 at 30fps |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | Yes |
| Connectivity: Radio | N/A |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨252,999.00
₨5,899.00
₨17,599.00
₨144,999.00
₨22,899.00
₨61,199.00
Recently viewed
₨122,099.00
₨119,999.00
₨135,999.00



























Reviews
There are no reviews yet.