FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowItel S25 Ultra
In Stock
₨39,999.00
In Stock
Buy Itel S25 Ultra at the lowest price in Pakistan of Rs. 39,999/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 13 Dec 2024 |
|---|---|
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 6.9 mm thickness |
| Phone Weight | 163 g |
| Operating System | Android 14 (upgradable to Android 15) |
Display
| Screen Size | 6.78 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2436 Pixels |
| Screen Type | AMOLED Display |
| Screen Protection | Gorilla Glass 7i |
Memory
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 16GB Ram (8GB + 8GB Expandable) |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Unisoc T620 |
|---|---|
| GPU | Arm Mali-G57 |
Battery
| Type | 5000mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 32 MP |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | N/A |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Camera | 50MP Dual Rear Camera |
| Back Video Recording | 2K Video (1440p@30fps, 1080p@30fps) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Itel |
|---|---|
| General Features: Release Date | 13 Dec 2024 |
| General Features: SIM Support | Dual Sim |
| General Features: Phone Dimensions | 6.9 mm thickness |
| General Features: Phone Weight | 163 g |
| General Features: Operating System | Android 14 (upgradable to Android 15) |
| Display: Screen Size | 6.78 inches |
| Display: Screen Resolution | 1080 x 2436 Pixels |
| Display: Screen Type | AMOLED Display |
| Display: Screen Protection | Gorilla Glass 7i |
| Memory: Internal Memory | 256 GB |
| Memory: RAM | 16GB Ram (8GB + 8GB Expandable) |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Unisoc T620 |
| Performance: GPU | Arm Mali-G57 |
| Battery: Type | 5000mAh |
| Camera: Front Camera | 32 MP |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | N/A |
| Camera: Back Flash Light | LED Flash |
| Camera: Back Camera | 50MP Dual Rear Camera |
| Camera: Back Video Recording | 2K Video (1440p@30fps, 1080p@30fps) |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | N/A |
| Connectivity: Radio | No |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨2,899.00
₨79,999.00
₨23,999.00
₨196,999.00
₨19,899.00
Recently viewed
₨3,699.00




























Reviews
There are no reviews yet.