FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowInfinix Note 50 Pro Price in Pakistan 2025 | Priceoye
In Stock
₨74,299.00
In Stock
Buy Infinix Note 50 Pro at the lowest price in Pakistan of Rs. 74,299/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
Description
General Features
| Release Date | 27 Mar 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.26×74.43×7.32mm |
| Phone Weight | 198g |
| Operating System | Android 15 |
Display
| Screen Size | 6.78 INCHES |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2436 |
| Screen Type | FHD+ AMOLED with 144HZ Refresh Rate |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 256GB ROM |
|---|---|
| RAM | 12GB RAM + 12GB Expandable RAM |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate |
|---|---|
| GPU | Mali-G57 |
Battery
| Type | 5200mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 32MP |
|---|---|
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 50MP OIS+8MP |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Infinix |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| General Features: Release Date | 27 Mar 2025 |
| General Features: SIM Support | Dual Sim |
| General Features: Phone Dimensions | 163.26×74.43×7.32mm |
| General Features: Phone Weight | 198g |
| General Features: Operating System | Android 15 |
| Display: Screen Size | 6.78 INCHES |
| Display: Screen Resolution | 1080 x 2436 |
| Display: Screen Type | FHD+ AMOLED with 144HZ Refresh Rate |
| Display: Screen Protection | N/A |
| Memory: Internal Memory | 256GB ROM |
| Memory: RAM | 12GB RAM + 12GB Expandable RAM |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| Performance: GPU | Mali-G57 |
| Battery: Type | 5200mAh |
| Camera: Front Camera | 32MP |
| Camera: Front Flash Light | Yes |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 50MP OIS+8MP |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | N/A |
| Connectivity: Radio | No |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨3,599.00
₨3,170.00
₨2,299.00
₨3,599.00
₨17,500.00
₨5,349.00
Recently viewed
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Compare

























Reviews
There are no reviews yet.