FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowInfinix Note 50 Price in Pakistan 2025 | Priceoye
In Stock
₨59,599.00
In Stock
Buy Infinix Note 50 at the lowest price in Pakistan of Rs. 59,599/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
Description
General Features
| Release Date | 25 Mar 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.26 x 74.43 x 7.55mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 15 OS |
Display
| Screen Size | 6.78 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2436 Pixels |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
Memory
| Internal Memory | 256GB |
|---|---|
| RAM | 8GB RAM + 8GB Ram expandable |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
|---|---|
| GPU | Mali G57 |
Battery
| Type | 5200 mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 13 MP |
|---|---|
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Dual LED Flash |
| Back Camera | 50 MP OIS + 2 MP |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Infinix |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| General Features: Release Date | 25 Mar 2025 |
| General Features: SIM Support | Dual Sim |
| General Features: Phone Dimensions | 163.26 x 74.43 x 7.55mm |
| General Features: Phone Weight | 199 g |
| General Features: Operating System | Android 15 OS |
| Display: Screen Size | 6.78 Inches |
| Display: Screen Resolution | 1080 x 2436 Pixels |
| Display: Screen Type | AMOLED |
| Display: Screen Protection | N/A |
| Memory: Internal Memory | 256GB |
| Memory: RAM | 8GB RAM + 8GB Ram expandable |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Performance: GPU | Mali G57 |
| Battery: Type | 5200 mAh |
| Camera: Front Camera | 13 MP |
| Camera: Front Flash Light | Yes |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Dual LED Flash |
| Camera: Back Camera | 50 MP OIS + 2 MP |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | No |
| Connectivity: Radio | No |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨94,300.00
₨3,099.00
₨2,310.00
₨25,999.00
₨25,599.00


























Reviews
There are no reviews yet.