FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowInfinix Hot 60i Price in Pakistan 2025 | Priceoye
In Stock
₨31,599.00
In Stock
Buy Infinix Hot 60i at the lowest price in Pakistan of Rs. 31,599/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 12 Aug 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 166 x 76.6 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 188g |
| Operating System | XOS 15.1 |
Display
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Screen Protection | No |
Memory
| Internal Memory | 128GB |
|---|---|
| RAM | 6GB RAM +(6GB Extended RAM) |
| Card Slot | Yes |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
|---|---|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Battery
| Type | 5160 mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 8MP |
|---|---|
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 50MP |
| Back Video Recording | 1080P@30fps |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
Additional information
| Brand | Infinix |
|---|---|
| General Features: Release Date | 12 Aug 2025 |
| General Features: SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| General Features: Phone Dimensions | 166 x 76.6 x 7.7 mm |
| General Features: Phone Weight | 188g |
| General Features: Operating System | XOS 15.1 |
| Display: Screen Size | 6.7 Inches |
| Display: Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display: Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display: Screen Protection | No |
| Memory: Internal Memory | 128GB |
| Memory: RAM | 6GB RAM +(6GB Extended RAM) |
| Memory: Card Slot | Yes |
| Performance: Processor | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| Performance: GPU | Mali-G52 MC2 |
| Battery: Type | 5160 mAh |
| Camera: Front Camera | 8MP |
| Camera: Front Flash Light | No |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 50MP |
| Camera: Back Video Recording | 1080P@30fps |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | No |
| Connectivity: Radio | Yes |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | No |
₨73,399.00
₨19,199.00
₨2,949.00
₨51,999.00
₨44,999.00
₨21,599.00

























Reviews
There are no reviews yet.