FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowInfinix Hot 60 Pro Plus Price in Pakistan 2025 | Priceoye
In Stock
₨56,899.00
In Stock
Buy Infinix Hot 60 Pro Plus at the lowest price in Pakistan of Rs. 56,899/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
Description
General Features
| Release Date | 08 Sept 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 164 x 75.8 x 6 mm |
| Phone Weight | 155 g |
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, XOS 15.1 |
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
|---|---|
| Screen Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Screen Type | AMOLED, 144Hz, 2160 PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Memory
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8GB RAM |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
|---|---|
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
Battery
| Type | 5160 mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Video Recording | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Infinix |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| General Features: Release Date | 08 Sept 2025 |
| General Features: SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| General Features: Phone Dimensions | 164 x 75.8 x 6 mm |
| General Features: Phone Weight | 155 g |
| General Features: Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades, XOS 15.1 |
| Display: Screen Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display: Screen Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Display: Screen Type | AMOLED, 144Hz, 2160 PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Display: Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Memory: Internal Memory | 256 GB |
| Memory: RAM | 8GB RAM |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| Performance: GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Battery: Type | 5160 mAh |
| Camera: Front Camera | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | Yes |
| Camera: Back Flash Light | LED Flash |
| Camera: Back Camera | 50 MP |
| Camera: Back Video Recording | Yes |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | N/A |
| Connectivity: Radio | Yes |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨20,099.00
₨50,999.00
₨123,999.00
₨599,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Compare
₨399,000.00
Recently viewed
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Compare
























Reviews
There are no reviews yet.