FREE delivery & 40% Discount for next 3 orders! Place your 1st order in.
Shop NowXiaomi Poco X7 pro
In Stock
₨135,999.00
In Stock
Buy Xiaomi Poco X7 pro at the lowest price in Pakistan of Rs. 135,999/-. Check Prices from all online stores in Pakistan, Compare specs, features & set price alerts.
In Stock
Description
General Features
| Release Date | 10 Jan 2025 |
|---|---|
| SIM Support | Dual sim |
| Phone Dimensions | 160.75mm x 75.24mm x 8.29mm |
| Phone Weight | 195g / 198g |
| Operating System | Android 15 OS |
Display
| Screen Size | 6.67 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1220 x 2712 Pixels |
| Screen Type | CrystalRes 1.5K Flow AMOLED display |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Memory
| Internal Memory | 512 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Card Slot | N/A |
Performance
| Processor | Flagship Dimensity 8400-Ultra |
|---|---|
| GPU | Mali-G720 |
Battery
| Type | 6000mAh |
|---|
Camera
| Front Camera | 20MP |
|---|---|
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | (1080p@30/60fps) |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 50MP + 8MP |
| Back Video Recording | HDR, panorama, Video (4K@24/30/60fp) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Additional information
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| General Features: Release Date | 10 Jan 2025 |
| General Features: SIM Support | Dual sim |
| General Features: Phone Dimensions | 160.75mm x 75.24mm x 8.29mm |
| General Features: Phone Weight | 195g / 198g |
| General Features: Operating System | Android 15 OS |
| Display: Screen Size | 6.67 inches |
| Display: Screen Resolution | 1220 x 2712 Pixels |
| Display: Screen Type | CrystalRes 1.5K Flow AMOLED display |
| Display: Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Memory: Internal Memory | 512 GB |
| Memory: RAM | 12 GB |
| Memory: Card Slot | N/A |
| Performance: Processor | Flagship Dimensity 8400-Ultra |
| Performance: GPU | Mali-G720 |
| Battery: Type | 6000mAh |
| Camera: Front Camera | 20MP |
| Camera: Front Flash Light | N/A |
| Camera: Front Video Recording | (1080p@30/60fps) |
| Camera: Back Flash Light | Yes |
| Camera: Back Camera | 50MP + 8MP |
| Camera: Back Video Recording | HDR, panorama, Video (4K@24/30/60fp) |
| Connectivity: Bluetooth | Yes |
| Connectivity: 3G | Yes |
| Connectivity: 4G/LTE | Yes |
| Connectivity: 5G | Yes |
| Connectivity: Radio | N/A |
| Connectivity: WiFi | Yes |
| Connectivity: NFC | Yes |
₨18,299.00
₨125,499.00
₨399,000.00
₨2,749.00
₨87,999.00
₨30,549.00
Recently viewed
₨17,599.00
₨16,999.00





























Reviews
There are no reviews yet.